Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home press MEDIA tlač a médiá MEDIA PRESS "Som rohatý od prírody"

"Som rohatý od prírody"

E-mail
Hodnotenie: / 25
SlabotaPecka 

enter 2016

"Keď sa na Slovensku všetko vykradlo, prišiel konečne rad aj na umenie a tzv. kreatívny priemysel," hovorí spisovateľ a básnik Agda Bavi Pain v rozhovore pre nové číslo magazínu ENTER no. 23, venované košickým umeleckým "mučeníkom a samovrahom". A ako bonus poviedka Fúzia z novej knihy Východ z raja, ktorá vychádza už onedlho. Viac tu

 

original | | |  | | |  | | |

ROZHOVOR | INTERVIEW

Agda Bavi Pain:
Som rohatý od prírody

ENTER, Dive Buki, apríl 2016

Tvoje písanie má veľmi osobitý štýl. Je to prirodzený hlas Agdu Bavi Paina, alebo je to vedomá snaha kultivovať si unikátny štýl?

Nie som o nič viac osobitý, tobôž kultivovaný, ako každý iný živočích. Od narodenia som chcel v podstate iba zapadnúť, splynúť a stratiť sa v šedej beztvarej mase uniformity a totalitnej spoločnosti, no bohužiaľ som nechtiac vždy iba vytŕčal, pretože som jednoducho rohatý od prírody, za čo ja však už naozaj nemôžem a ani nezodpovedám. Svoje snahy nemám pod kontrolou rovnako ako gény, hormóny, prírodu a celé ľudstvo s jeho príručnou morálkou.

Pochádzaš z prostredia, ktoré ťa motivovalo byť umelcom, spisovateľom?
Demotivácia je pre mňa asi tým najlepším motivátorom. Rodičia nás s bratom odmalička tlačili do množstva činností, chodili sme na výtvarnú, na hudobnú, na jazykovú školu, kde sme mali kvantum príležitostí dosýta načerpať rozčarovanie a skepsu na celý život. No mňa ako rodeného tragéda a romantika vždy lákal údel básnika a fantastu, ktorého bežné denné svetlo oslepuje a tma mu otvára oči. Otec bol síce fotograf, no v časoch prvej Československej republiky fotografia ešte nepatrila medzi umelecké odvetvia. Našťastie teda nepochádzam zo žiadneho umeleckého klanu ani z famílie protežantov, ktorí by mi dopomohli k čomukoľvek, len nie k tomu najdôležitejšiemu. Skôr ma motivovalo okolie – pokrivená etika komunizmu, ktorá s nezlomnou chrbticou bezstavovcov zviera celú spoločnosť až dodnes a sústavne ohrozuje slobodu kultúrneho a spoločenského podzemia, ktoré ma jednoducho muselo ohromiť svojou silou, nezlomnosťou a odvahou. Takže na asociálov, ožranov, pankáčov, cigánov, na všetkých týchto vydedencov som odmalička pozeral fascinovane a z bezpečnej vzdialenosti ako psík na svorku vlkov.

Aký je tvoj spisovateľský proces, ako sa tvoja próza tvorí?
Tvorím vždy a všade. A hoci sa môže zdať, že iba pasívne hibernujem, vnútorné procesy prebiehajú neustále v multitaskingu a vo mne sa rodia vety a klíčia konštrukcie. Mnoho umelcov a autorov prirovnáva tvorbu ku komunikácii či dokonca k priamemu spojeniu s vyššími sférami ako boh alebo mimozemšťania. No vysvetlenie bude zrejme oveľa prozaickejšie. Možno ide o hladinu gama, delta, stav bezvedomia alebo zvýšenú frekvenciu mozgu, na to sú iní experti. No pokiaľ ide o hladiny, napríklad o výšku výdavkov na alkohol, drogy a iné substancie, nie je to vôbec lacná záležitosť.

Aký je tvoj postoj ako umelca ku kreatívnemu priemyslu?
Keď sa na Slovensku všetko vykradlo, prišiel konečne rad aj na umenie a tzv. kreatívny priemysel. Takže v dnešnej dobe zažívame skutočný boom amaterizmu a fidlikantov, ktorí sa dokážu výhodne predať alebo aspoň robiť tichú spoločnosť pri ohlodávaní kostí a defraudácii zvyškov kultúrnosti.

Keď sme sa stretli, spomínal si ambíciu vyučovať kreatívne písanie. Prijal by si takúto ponuku od univerzity?
O vyučovaní kreatívneho písania si myslím svoje, rovnako ako o umeleckých školách všeobecne. Umeniu sa naučiť nedá a talent asi ťažko môžeme hľadať v knihách a poučkách. To, o čom som počas nášho stretnutia hovoril, bola iluzórna vízia pokúsiť sa vyvinúť aspoň minimálnu snahu o vytvorenie katedry zameranej na literatúru na Fakulte umení v Košiciach, kde podobný typ štúdia chýba, či už ide o kreatívne písanie, alebo preklad. Mečiarovskí súdruhovia sa postarali o vznik Akadémie umení v Banskej Bystrici pre roduverných Stredoslovákov, no a druhé najväčšie mesto zostalo ako vždy bokom. O teplé miestečká som jakživ záujem nemal, nieto v školstve, no som presvedčený, že v Košiciach žije viacero skvelých autorov a spisovateľov, ktorí by svoje skúsenosti určite mali komu odovzdávať.

Aký vplyv má tvoja hudobná minulosť na tvoje písanie?
Hudba ma stále láka a dokáže ma strhnúť ako žiadne iné z múzických umení. Zostáva dúfať, že moje písanie bude mať vplyv na moju hudobnú budúcnosť.

Pracuješ zároveň na viacerých projektoch. Je pre teba ľahké presúvať sa od jedného k druhému?
Ľahké to istotne nie je, ale ja som rád, že je to vôbec možné. No ako je to možné, na to už odpovedať neviem. Je to utrpenie podobné zrýchleniu z nuly na niekoľko machov alebo proste každodenné vstávanie z mŕtvych.

More. Love. Čajky je tvoja zatiaľ posledná prozaická kniha. Získala si silný kritický ohlas. Aké je tvoje vnímanie tejto knihy, keď sa skončil proces tvorby a sleduješ jej pôsobenie v „skutočnom“ svete?
Kritický ohlas sa síce mojim knihám nevyhýba, no na najväčšiu domácu literárnu cenu som dosiaľ nebol ani nominovaný. More. Love. Čajky ani žiadnu inú knihu po jej vydaní už nijak nezmením, tak ako nezmením seba, ako nezmením ženu, kohokoľvek. Takže je svojím spôsobom pre mňa mŕtva. Tak ako som pre ňu mŕtvy ja sám.

Po knihe revolučných básní a hymien Euröpain chystáš ďalší provokatívny projekt s veľavravným názvom Pästiarsky list. V akej je fáze?
Nová pripravovaná kniha básní je vo svojej podstate zbierkou výhražných listov a anonymov, ktoré mi boli počas môjho života doručené rozličnými spôsobmi. Od neznámej dobrodinky som napríklad pred rokmi dostal voodoo bábiku so skrutkou zavŕtanou v chrbte, špendlíkmi zabodnutými do srdca a s kovovou obručou na krku, a hoci na podobné k******y neverím, isté je, že môj milostný aj pracovný život bol v posledných rokoch mimoriadne drsný a hektický. Kniha mala byť na svete ešte v minulom roku, no po vzájomnej dohode s vydavateľstvom Drewo a Srd sme jej vydanie odložili na tento rok. Verím, že básne z nej budú úderné v každej dobe.

Akú príťažlivosť má pre teba poézia?
Keď poriadne otvoríme oči a uši, nemôžeme poprieť, že poézia je všade navôkol. A záleží len na nás, na našej citlivosti, do akej miery dokážeme vnímať, že sme v jej pažeráku pekne hlboko.

Ktorí spisovatelia ťa ovplyvnili a ovplyvňujú?
Nerád vyzdvihujem iba niektoré z desiatok či stoviek mien, ktoré ovplyvnili mňa a tisíce ďalších. A celý zoznam sa mi tu nezmestí.

 

VIAC TU || + sekcia ROZHOVOR/INTERVIEW

 

agda b. pain  | EURÖPAIN
european tour
2015-16


vychod z raja | OFFICIAL WEBSITE


MORE LOVE ČAJKY | OFFICIAL WEBSITEEUROPAIN teaser banner


© Agda Bavi Pain .com 2016
© ENTER 2016