Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home art WORX próza FICTION Perún Vám do Nového roku!

Perún Vám do Nového roku!

E-mail
Hodnotenie: / 7
SlabotaPecka 

Pravda LOGOVeľa šťastia a dobrej nálady vám do Nového roku prináša Aladár Hrča a úryvok z jeho humornej prózy Perún. Hrom bezbožných v poslednom tohtoročnom vydaní denníka Pravda.

 

Silvestrovská Pravda exkluzívne uverejňuje pôvodnú predlohu úspešnej pohanskej hry Perún. Hrom bezbožných abo POGROM SLAVIA!, ktorú pre Dezorzovo Lútkové Divadlo podľa starobylých manuskriptov z pozostalosti po starom otcovi Aladárovi Hrcsovi napísal dramatik a publicista Aladár Hrča.

 

"Zablýskalo sa nad Velikou Sláviou a zadunelo preukrutne, prach a vtáci sa vzniesli do povzdušia. Perún, svantobýk, jak hrom z nebesov uderil na zemskú hrudu dopráskanú i zoschnutú. Vezúcky sa na nijak pohodlnom chrbte svojho hrboľatého mongoloindického sluhu Džingis-Chasa ustanul pred strašivú, neľúdnu jaskyň. 

„Ó, aká silná bist Perún, milostivy Bohove!“

Sluha pokľaknúť opäť konečne smel pred svojho Boha a Pána svojho, keď zložil ho z chrbta i ukonaný uľahnul v prachu zemskom.

„Ty svaly, a ty šláchy! Darf ich bitte, smela pochytat?“ Pochytkával a miesil Perúna a jeho svaly i veškerú muskulatúru. „Majn gott! Miss Olympia!“

Aj bola to pravda. Perún s radosťou veľkou zrel na svoju sílu. Jeho svalovstvo znova začínalo zvoľna, no isto nadobúdať tvary ozrutné a skalopevné. ..."

 

viac tu a tu a tu

 

 


Aladár Hrča: Perún. Hrom bezbožných abo POGROM SLAVIA! | Pravda.sk - Denník - vydanie zo dňa 31.12.2010 - strana 2Aladár Hrča: Perún. Hrom bezbožných abo POGROM SLAVIA! | Pravda.sk - Denník - vydanie zo dňa 31.12.2010 - strana 1

 

© Agda Bavi Pain .com 2010
© Jozef Páleník 2010 fotopalenik.com
© PEREX, a.s. 2010