Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home press MEDIA tlač a médiá MEDIA PRESS „Bohovia si žiadajú vzburu!“

„Bohovia si žiadajú vzburu!“

E-mail
Hodnotenie: / 3
SlabotaPecka 

vlna 54

Prinášame vám nový rozhovor so slovenským spisovateľom, básnikom a bezbožným umelcom Agda Bavi Painom. O revolte, ženách a deťoch sa dočítate v najnovšom čísle časopisu VLNA

 

 


 

original | | |  | | |  | | |

ROZHOVOR | INTERVIEW

Agda Bavi Pain: „Bohovia si žiadajú vzburu!“

Jana Jánošíková, VLNA 54/2013

Mnohým doslova pije krv, iným zas dodáva životnú energiu. Pre niekoho bezbožný pohan a rebel, pre iných takmer mýtický tvorca a umelec obostretý tajomstvom. Agda Bavi Pain. Dokáže prekvapiť modernou poéziou, ale nerozpakuje sa znížiť ani k lacnej zábave ako scenárista zábavných TV šou či autor známych reklám. Na jeseň prichádza do kín celovečerný film „Babie leto“ podľa jeho medzinárodne oceňovaného románu „Koniec sveta“ a onedlho by mal vyjsť aj jeho dlho očakávaný román „Ako som skončil so šoubiznisom“ o spanilých jazdách a zápasoch v bahne smotánky a zábavného priemyslu. „Veľký provokatér, kontroverzný tvorca, hýbateľ kultúrneho života“ či „primitív a vulgárny kretén“, no predovšetkým výrazný umelec, autor, básnik a spisovateľ, a v neposlednom rade tiež spevák a frontman dnes už legendárnej extrémnej skupiny Liter Geňa. V každom prípade neprehliadnuteľný zjav a osobnosť nielen v rámci Slovenska, ale aj v celoeurópskom kontexte.

...

„Smrť je ten najlepší koniec,“ napísal si v jednej zo svojich kníh, a zdá sa, že smrť je výrazne prítomná v každom tvojom diele. Bol si niekedy skutočne v ohrození života?

Keď nejde o všetko, nejde o nič. Mne ide o život neustále. A pritom nijak s ničím nehazardujem, ani neriskujem, jednoducho len nemám na výber. Žijem. Priamo v ohrození života som bol viackrát. Ale išlo skutočne o život, keď na mňa niekto vytiahol búchačku a nestrelil? Netuším. Skôr je to tak, že sme všetci neustále v ohrození – no v ohrození samotným životom. Mal som tú česť dostať sa do potýčok s mnohými šialencami, aj s mafiánmi, čo sú už dávno na onom svete a na Slovensku ich na rozdiel od nejakého smiešneho spisovatelíka pozná každé decko.

agda homonymus
V tvojej tvorbe zjavne prevláda temná stránka existencie, primárne v podobe smrti, násilia a prelievania krvi. Ty si však pacifista, dlhoročný vegetarián a radikálny odporca zabíjania zvierat. Ako to ide spolu dohromady?

Mašinéria krvavých jatiek je základom celej tejto pokryteckej spoločnosti. Považujem za zvrátené, koľko miliárd životov denne musí surovo a nemilosrdne vyhasnúť, len aby zaplnilo žalúdok hocakému primitívovi s IQ nižším ako špongia. Keď si navyše uvedomíš, že väčšina ľudí naozaj nie je ďaleko od zvieraťa či ošípanej, tak ide dokonca o kanibalizmus. A tým by som sa teda naozaj nechválil. Sám sa považujem za zviera a som pevne presvedčený, že ľudstvo od pomyselného nadčloveka delí práve už len táto tenká krvavá čiara tiahnuca sa od našich bezodných úst do špinavého bitúnku za mestom. Som síce pacifista, ale aj bitkár, lebo za mier sa treba občas aj pobiť. A tiež som skôr sadista ako masochista, no predovšetkým rešpektujem všetko živé. Vedome neubližujem žiadnemu tvorovi a nezabijem ani komára. Ľudia majú u mňa výnimku, ale tí nech sa medzi sebou vykynožia sami. Nezabíjať živé tvory nie je žiadnym hrdinstvom, hoci dnes sa vegetariánstvo vníma skutočne ako druh revolty až protispoločenského odporu.


Ako sa na tebe podpísala súčasná ekonomická kríza a kríza hodnôt – ako na autorovi a ako na samostatne zárobkovo činnej osobe?

Kríza na mňa doľahla v celej svojej kráse. Depresia má teraz u mňa ustlané ako na ružiach, na tých špeciálnych, čo nemajú tŕne. Opustili ma všetky moje bankové kontá aj privatizérky môjho srdca.


Máš turecké korene a islamská kultúra má k nežnému pohlaviu o dosť odlišný prístup ako tá európska, o čom svedčí nižšie postavenie žien, ale aj mnohoženstvo. Napokon, ak neberieme do úvahy pornografické detaily, ani v tvojich dielach to s láskou nevyzerá ružovo. Aký je tvoj vzťah k opačnému ženám a aký vplyv má opačné pohlavie na tvoju tvorbu?

Na rozdiel od mužov, ženské páchateľky vrážd konajú výhradne z citových a rodinných pohnútok, takže treba sa mať vždy na pozore. A hlavne doma. Viem, o čom hovorím. Navyše patrím k jednej z prvých generácií mužov, ktorí musia naozaj začať hájiť svoje práva. Vážim si a rešpektujem hnutie feministiek, ale rovnako som aj ja hrdým mužom, ak na to vôbec mám ešte právo. Nič proti našim krásnym nežným stvoreniam, len proti militantným náladám a zneužívaniu kultúrneho a sociálneho statusu manželky, dcéry a matky. Bolo by nádherné, keby ženské pokolenie raz obyčajne chlapsky dospelo a dospelo do stavu, keď mužskému rodu vzdá aj úctu, nebodaj hold, postaví mu sochy Dávidov a namaľuje pre potešenie obrazy nahých Majas, aby sa s tým všetkým chudák nemusel trápiť sám. Polygamia ako prastarý krásny zvyk bohužiaľ z našich končín vymizol dávno. Hoci je celosvetovo žien preukázateľne čoraz viac. A okrem toho, v bigamných či polygamných vzťahoch má žena menej starostí aj s domácnosťou, aj s mužom a zostáva jej viac času na seba. Myslím si dokonca, že žena musí muža skutočne milovať, až keď sa oňho dokáže deliť s ďalšími. Skutočne milovať. Tak ako ja skutočne milujem každú jednu. Tak ako milujem každého, ako milujem jednoducho všetkých. Je to presne to isté, čo hlásal zakladateľ kresťanstva. Takže som podľa všetkého podobne ako on bisexuál, ak nie horšie. Môžem byť rád, že nie som pedofil alebo objektofil, čo futruje autá do výfuku. S istotou môžem povedať len to, že by som raz chcel mať jednu naozaj peknú veľkú rodinu. Veľa žien, veľa detí, veľa zvierat. A hoci lásky a ženy prichádzajú a odchádzajú, ja zostávam. A každej zostávam verný až do smrti.


Píšeš pre film aj televíziu. Podľa tvojej oceňovanej knihy „Koniec sveta“ bol nakrútený film „Babie leto“, ktorý momentálne prichádza do kín. Máme sa na čo tešiť? Aké novinky pripravuješ v tejto oblasti?

V prvom rade všetkých pozývam na šťavnaté kino. Som presvedčený, že „Babie leto“ je bez preháňania prvý poriadny slovenský film po dlhých desaťročiach. To všetko zásluhou režiséra Gejzu Dezorza, ale aj vďaka hviezdnemu hereckému obsadeniu s menami ako Alexander Bárta či Aladár Slepčík. Je to súčasne prvý košický film, resp. príbeh odohrávajúci sa v Košiciach a tiež aj prvá slovenská gangsterka, takže tešte sa, bude to 11 vrážd a ani jeden pohreb! O nových TV projektoch sa vyjadrovať bohužiaľ nemôžem, lebo by ma zabili tajní agenti z inej planéty. Čo sa týka filmu, tak tam sa počas rokov pracuje na viacerých tituloch ako napr. na dobrodružnej animovanej komédii „Pogrom Slavia“ z čias našej barbarskej minulosti a pripravuje sa tiež nový film s farbistým príbehom z tetovacieho štúdia a sveta tetovania. Keď už ide o kožu, tak nech je na čo pozerať.


Rozmýšľal si niekedy nad tým, že by si napísal knihu pre deti ? Dokážeš ešte snívať ako dieťa? A o čom?

Deti mám najradšej po jedle. A snívam o tom, že raz ochutnám ľudské mäso.


Vlastníš televízny prijímač?

Televíziu mám. Či chcem, či nechcem, musím monitorovať, čo sa deje na poli televíznej zábavy, a na tom istom LCD monitore napokon sledujem aj všetky kinofilmy. Do kina nechodím. Veľakrát by som však televíziu najradšej nemal, rovnako ako internet, mobil a ostatné masmediálne p******y. Ale nepatrím ani k svätcom a pustovníkom, ktorí televízor kategoricky odmietajú. Vyrastal som od narodenia na modernej technike, od gramofónov a kotúčákov cez Beta a VHS videosystém až po dnešné BlackBerry. Dokonca som zvyknutý na to, že mi počas tvorby a písania hrá naraz televízor aj muzika a do toho ako bonus ešte vysávač. Znesiem aj ticho, ale ticho vraj lieči, a ja chorý nie som.

...
(pokračovanie)

OBJEDNÁVAJTE | kupujte TU

čítajte viac TU || + sekcia ROZHOVOR/INTERVIEW

 

agda b. pain  |  LIVE & LOUD 
Ako som skončil na turné 2013

 

© Agda Bavi Pain .com 2013
© Vlna 2013